W dzisiejszych czasach bardzo często spotyka się osoby zażywające suplementy diety, które łączą z regularną dietą. Ale czy jest to konieczne i czy może być szkodliwe? Jeśli myślisz o rozpoczęciu przyjmowania multiwitaminy lub po prostu konkretnych witamin, musisz być świadomy ich możliwych skutków.
Kiedy nie stosować suplementów witaminowych?
Istnieje przekonanie, że przyjmowanie pewnych witamin jako suplementu daje nam więcej energii na co dzień. Czasami jednak nie osiągamy takich korzyści, jakie sobie wyobrażaliśmy. Ten rodzaj witaminy nie jest odpowiedni dla każdego. Jeśli utrzymujesz zbilansowaną dietę i nie masz niedoborów żadnego rodzaju witamin, nie powinieneś ich spożywać, ponieważ ich nadmiar może mieć negatywne skutki dla Twojego organizmu, o czym przekonamy się poniżej.
Biorąc to pod uwagę, jego spożycie jest przeznaczone dla osób, które mają niedobór jakiegoś rodzaju witaminy, które nie odżywiają się prawidłowo, lub które są w szczególnym czasie, gdy ich organizm potrzebuje dodatkowej, np. w czasie ciąży.
Popularne witaminy i objawy nadmiernego spożycia.
Ogólnie rzecz biorąc, dieta bogata w owoce, warzywa, mięso, produkty mleczne i zboża, między innymi żywności, zazwyczaj zapewnia organizmowi ludzkiemu niezbędną ilość witamin.
1. Witamina A.
Możemy ją znaleźć w takich produktach jak marchew, sałata lodowa czy mango. Ma działanie antyoksydacyjne, pomaga wzmocnić siły obronne i jest niezbędna do utrzymania kości i skóry w doskonałym stanie.
Nadmiar tej witaminy może powodować wymioty, a także bóle głowy, mięśni i nieostre widzenie. Zalecana dzienna dawka wynosi 700 mg.
2. Witamina B3.
Znajduje się w żywności, takiej jak rośliny strączkowe, drożdże, mięso i tłuste ryby, takie jak łosoś i tuńczyk, między innymi. Jest on niezbędny do uzyskania energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania, a także do utrzymania skóry w dobrej kondycji i osiągnięcia prawidłowej równowagi układu nerwowego.
Nadmierne spożycie witaminy B3 może spowodować uszkodzenie wątroby, chorobę wrzodową i podwyższony poziom glukozy, które są poważnymi problemami zdrowotnymi. Zalecane dzienne spożycie wynosi 15 miligramów.
3. Witamina B6.
Ponownie: tuńczyk i łosoś, jak również wołowiny, wieprzowiny i awokado. Substancja ta jest niezbędna do tworzenia czerwonych krwinek, dlatego konieczne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu, zalecana dzienna dawka to 1,5 miligrama.
4. Witamina C.
Zawarta w niektórych owocach cytrusowych, takich jak pomarańcze, a także w ich sokach, oraz w innych owocach i warzywach, takich jak kiwi, truskawki, brokuły i pomidory. Witamina ta jest niezbędna do tworzenia kolagenu oraz do prawidłowego gojenia się ran. Pomaga również stymulować układ odpornościowy.
Zbyt duża jej ilość może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, zgaga lub biegunka, a także pewne problemy z nerkami. Aby temu zapobiec, zalecane spożycie witaminy C jest ograniczone do 90 mg dziennie.
5. Witamina D.
Można ją znaleźć w serze, żółtkach jaj i niektórych tłustych rybach, takich jak sardynki. Pomaga ona w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia, dlatego dzięki spożywaniu witaminy D możemy mieć zdrowe i mocne zęby, a także cieszyć się kośćmi w doskonałej kondycji.
Zbyt duża ilość witaminy D może powodować wymioty, kamienie nerkowe i osłabienie organizmu. Aby tego uniknąć, zalecane spożycie wynosi 20 miligramów dziennie.
6. Witamina E.
Występuje w olejach roślinnych, zielonych warzywach liściastych i niektórych orzechach, takich jak orzeszki ziemne, migdały i orzechy laskowe. Bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek i ma działanie przeciwutleniające, dlatego umiarkowane spożycie witaminy E jest niezbędne dla organizmu, zaleca się około 15 mg dziennie.
Nadmierne spożycie może utrudniać funkcje innych witamin i może skończyć się powodując krwotoki.
7. Witamina K.
Zawarta w składzie zielonych warzyw liściastych, takich jak endywia, szpinak czy brokuły, oraz w innych produktach spożywczych, takich jak ser, jaja czy chude mięso. Pomaga w procesach krzepnięcia krwi. Nadmierne spożycie, o ile jest naturalne, nie generuje żadnego zagrożenia, natomiast przekroczenie zalecanej ilości 90 miligramów dziennie w jej syntetycznych wersjach może prowadzić do anemii.